<<< ALTYAPI TESİSAT >>> İstanbul Kameralı Su Tesisatçısı - Mutfak, Lavabo, Banyo, Tuvalet Tıkanıklık Açma Hizmetleri - Garantili Su Kaçağı Bulma - Pimaş Açma - Petek Temizleme - Kayıp Logar Bulma İstanbul' un Tüm İlçelerine Servis Ağımız Mevcuttur.

0539 451 07 41
27Haz 2018
Haz 27, 2018

Petek Temizleme

PETEK TEMİZLEME

Petek Temizleme Hizmetleri;

Kış ayları boyunca, sıkça kullandığımız kaloriferlerin belirli aralıklarla temizlenmesi ve bakımının yapılması gerekmektedir. Kalorifer ve petek temizleme , daha verimli şekilde çalışan kaloriferler için büyük ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle soğuk kış günlerinde, bakımı doğru düzgün bir biçimde yapılmış kaloriferlerin ısıtma kabiliyeti de en üst düzeye çıkmaktadır.

Petek temizleme yapılmamış kaloriferlerde büyük ısı kayıpları olmaktadır. Bu da kombinizi ne kadar yakın, faturalarınız fazla gelmeye başlar ama eviniz /iş yeriniz yeteri kadar ısınamaz. Tüm bunların yanı sıra, evinizde ısı yalıtımı doğru şekilde yapılmış olsa da, kalorifer ve peteklerin temiz olmaması, yeterli ısıyı alamamanıza neden olur.

petek-temizleme

petek temizleme

KALORİFER VE PETEKLER NEDEN KİRLENMEKTEDİR?

Kalorifer tesisatın iç kısmında bakterilerin oluşması nedeniyle,  zamanla çamurlaşma ve tortular oluşmaktadır. Bunlar, katran gibi olarak, ısı geçişini engellemektedir. Bu tortu ve pislikler sebebiyle kaloriferlerin  içi çok kirli bir hale gelir.

KALORİFER VE PETEK TEMİZLİĞİNİ KENDİMİZ YAPABİLİR MİYİZ ?

Kalorifer ve petek temizliğini, kendi imkanlarınızla gerçekleştirmeniz mümkündür. Uzun süredir kullanılmış peteklerde birikmiş hava ve tortuları,kısmen temizleyebilirsiniz.

 • Kombi-petek-tesisat temizlemek Çin yardımcı çözeltiler kullanabilirsiniz.
 • Petekleri yerinden çıkarak yıkayabilirsiniz.
 • Vidaları gevşeterek, birikmiş kirli suyu akıtabilirsiniz.
 • İşte bunun gibi yöntemlerle kalorifer ve petek temizliği yapabilirsiniz; fakat, tüm bunlar için zaman ayıramayacağınızı ve üstesinden gelemeyeceğinizi düşünüyorsunuz, profesyonel bir yardım da alabilirsiniz.

Sonuç olarak, petek ve kalorifer temizliği kolay gibi görünse de külfetli bir iştir. Etraflıca bir temizlik yapabilmek için uzun zaman ayırmanız gerekmektedir. Tüm gün bunlarla uğraşmak yerine, birkaç saatlik profesyonel destek ile işinizi kolayca çözüyoruz.

petek-temizligi

petek temizliği

Kalorifer  ve  Petek  Temizliği  Ne Gibi  Avantajlar Sağlar?

Doğru zamanda doğru şekilde, uzman bir ekiple yapılmış kalorifer ve petek temizliği çalışmasıyla birçok konuda avantaj yaşayacaksınız.

 • Faturanızda gözle görülür bir azalma yaşanır.Daha az ödersiniz
 • Kaloriferler ve petekler, eşit şekilde ısınırlar.
 • Isınmak için kombinizi yüksek seviyelerde çalıştırmanıza gerek kalmaz.Kaloriferler randımanlı şekilde çalıştığından, verimli şekilde ısınma sağlanmaktadır.
 • Profesyonel ekimiz, evinizi kirletmeden gerekli temizliği yapar.
 • Zamanınız size kalır 🙂

PROFESYONEL KALORİFER VE PETEK TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR ?

Tesisat işlerinde kaliteli, profesyonel ve özenli çalışmasıyla bilinen Altyapı Tesisat firması olarak, kalorifer tesisatı ve petek temizliği konusunda en iyi ve en güçlü cihazlardan faydalanmaktayız. Güçlü temizleme gücüne sahip özel makinelerimiz, peteklerde ve kaloriferlerde %100 temizlik sağlamaktadır.

Belki, piyasada bulunan bazı kimyasalları kullanarak, petekleriniz temizlenebilir; fakat bu kimyasalların içeriği tam olarak bilinmediğinden, belki de sizin tesisatınız da ilerleyen zamanlarda kalıcı hasarlara neden olabilir. Ayrıca kimyasalla temizlik yapıldığı takdirde, bu kimyasalı iyi bir şekilde temizlemiş olmak gerekmektedir.

Altyapı Tesisat olarak, petek ve kalorifer  temizliği esnasında, kimyasal madde kullanmamaktayız. En etkili petek temizliğine, peteğin alt kısmından başlanır. Kaliteli bir cihaz yardımıyla, kalorifer ve peteklerin içi tertemiz hale getirilerek; müşteriye teslim edilir. Konusunda uzman, özenli ve profesyonel ekibimizle; kalorifer ve petek bakım-temizlik işlerinizde yapacağımız işin garantisini vermekteyiz.Siz de müşterilerini düşünen, onların menfaatini her şeyin üstünde tutan; kaliteli bir hizmet anlayışı için bizi arayabilirsiniz.

Petek Bakımı Ne Zaman Yapılır ?

Firmaların reklam politikaları içerisinde petek bakımlarının her yıl yapılması gerektiğini söyleseler de bu bilgi tam olarak doğru değil. Düzenli olarak 2 yılda bir yapılacak petek bakımı kombi tesisatınız için yeterlidir. Evinizde bulunan kalorifer petekleri eskisi kadar performanslı bir şekilde yanmadığında aşağıda yazılı şikayetleri yaşıyorsanız tesisat borularında ve radyatörlerde tıkanma var demektir. Peteklerin az ısınma sebeplerinin %85’i kullanıcıların her yıl kombi bakımı yaptırırken petek ve tesisat temizliği yaptırmadıklarından kaynaklanır.

Belirtiler;

 • En son petek hiç yanmıyorsa
 • Peteklerin altı ısıtmıyorsa
 • Peteklerin yarıdan aşağısı ısınmıyor ise
 • Petekler hiç ısıtmadığında ya da kombinin derecesini yüksek ayara getirdiğiniz halde
 • Kombi sürekli kirlenmeden dolayı arıza yapıyorsa
 • Kombi filtresi sürekli tıkanıyorsa
 • Kalorifer peteklerinin 2 yıl veya daha uzun süredir hiç temizliği yapılmamış ise

NEDEN PETEK TEMİZLİĞİ YAPTIRMALIYIM?

Petek temizleme işlemlerinde uzmanlar kombi bakımına verdikleri önemi tesisata göstermiyorlar, oysaki tesisat bakımındaki ısrar tesisata da göstermek gerekiyor. Günümüzde kombi bakım çalışmaları maalesef elektrik süpürgesiyle içinin tozunu almaktan ibarettir. Ayrıca kombi bakımı yaptırdığınız da kombiniz arıza yapmayacak diye bir kaide yok. Kimi tesisat firmalarının abarttığı gibi petek temizliği yapıldığında yakıttan %50 tasarruf etmezsiniz.

Kombi tesisatında en fazla kireç oluşan nokta, suyun ısındığı eşanjördür. Kombi bakımı esnasında sadece süpürgeyle toz alındığından eşanjör temizliği yapılmamaktadır. Kalorifer tesisatlarında petek temizleme yapılırken kullandığımız koruyucu kimyasal, suyun geçtiği tüm kombi parçalarını ayna gibi tertemiz yapar. Bu işlem kirlilikten kaynaklı kombi parçalarında oluşacak arızaları tamamen yok eder. Bu sayede ekstra ücret ödemen kombi temizliğiniz de yapılmış olur. Suyu peteklere gönderen kombi olduğu için, düzgün bir şekilde iletimi sağlandığında aldığınız ısı verimi oldukça artacaktır.

‘’Petek temizliği sanıldığının aksine %50 yakıt tasarrufu sağlamaz. Sadece peteklerden aldığınız ısı performansını arttırır.’’ Bu sayede %50 değil ancak hatırı sayılır oranda tasarruf sağlamış olursunuz.

Kaynak:”http://www.su-kacagi.gen.tr/” Su tesisatçısı

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir